Sekce
Technické vybavení

PRAGA RN

Veze kromě příslušenství (nářadí, žebříky, naviják na hadice, trhací hák a sanitní nosítka) především čerpadlo o průtoku vody 1600 l/min při dopravní výšce 80 m. Bylo odstředivé třístupňové s bronzovými koly. Skříň a víko čerpadla jsou z lehkých slitin. Na sací straně je hřídel čerpadla uložena v kluzném ložisku, na horní straně je vakuometr a manometr. Vývěva je plynová na spálené plyny z motoru. Čerpadlo je umístěno před motorem a poháněno od klikové hřídele. Náhon je složen z dvou kardanových kloubů a spojky. Ta se zapíná pákou umístněnou vedle čerpadla.

TECHNICKÉ ÚDAJE
Výrobce: ČKD Praha - Praga
Rozměry vozidla - délka: 7550 mm, šířka: 2435 mm, výška: 2870 mm
Hmotnosti vozidla - pohotovostní: 9200 kg, užitečná: 4370 kg, celková: 13570 kg

PODVOZEK - typ: Praga RN (rychlý nákladní)
Typ motoru: T 912
Druh motoru: Naftový, čtyřdobý, s přímým vstřikováním paliva
Uspořádání válců: V řadě, jednotlivě
Počet válců: 6
Vrtání válců: 110 mm
Zdvih pístů: 130 mm
Celkový obsah válců: 7,412 dm3
Kompresní poměr: 1:16,4
Pořadí vstřiku (1.válec u setrvačníku): 1-5-3-6-2-4
Maximální výkon při 2 100 ot/min: 95 k
Spotřeba paliva (minimální): 28 lit/100 km
Spotřeba oleje: max. 0,5l/100 km
Hmotnost: 3700 kg
Délka: 6,28 m
Šířka: 2,10 m
Výška: 2,17 m
Počet sedadel: 3
Druh karoserie: nákladní, uzavřená kabina

popis:
Motor vozu je zážehový čtyřdobý šestiválec s rozvodem SV (méně časté bylo provedení se vznětovým motorem označované jako Praga RND). Blok válců benzinového motoru je odlit z litiny a oddělen od mohutného elektronového odlitku klikové skříně zesíleného žebrováním. Spodní víko skříně se lisovalo z ocelového plechu. Snímatelná hliníková hlava využívá patentu Ricardo. Klikový hřídel se otáčí ve čtyřech hlavních ložiskách s bronzovými pánvemi vylitými kompozicí a na předním konci je vybaven tlumičem torzních kmitů. Hliníkové písty jsou typu Bohnalite. Motor měl tlakové oběžné mazání, chlazení podporovalo čerpadlo na společném hřídeli s ventilátorem. Karburátor Zenith opatřený sytičem zásobuje benzínem membránové čerpadlo z nádržky umístěné pod sedadlem řidiče. Později se vozy dodávaly s karburátory Solex. Zapalování nese osvědčenou značku Bosch a pracuje s napětím 12 V. Snadno seřiditelná suchá jednokotoučová spojka opatřená tlumiči záběru a uložená ve skříni odlité z elektronu přenáší výkon motoru na čtyřstupňovou převodovku se zpětným chodem uloženou v elektronové skříni.
Zadní nápravu pohání spojovací hřídel opatřený kardanovou koulí, přenášející reakce zadní nápravy na rám vozu. Náprava je typu "banjo" opatřená soukolím s ozubením Gleason a diferenciálem. Mechanická nožní brzda působí na všechna čtyři kola, ruční brzda na převody (u první série) či na zadní kola (u poválečného provedení, které dostalo kapalinové brzdy ). Přední nápravu tvoří výkovek ze speciální oceli. Rám lisovaný z ocelového plechu zpevňuje šest (později sedm) příček, obě tuhé nápravy odpružují podélná půleliptická listová pera. Vůz jezdil původně na pneumatikách 6,50 x20 na zadní nápravě ve dvoumontáži. Od roku 1937 se montovaly pneumatiky 7,50 x 20. Objem palivové nádrže stoupl z původních 60 na 85+15 litrů. Vůz dosahuje rychlosti kolem 80 km/h při průměrné spotřebě 25 l/100 km