Prevence
Hasící přístroje
Rozdělujeme : 1. Přenosné hasící přístroje 2. Pojízdné hasící přístroje 3. Přívěsné hasící přístroje Zásady pro volbu hasicích přístrojů : a) znalost hořlavin - z hlediska chování latek při hoření /teplota, rychlost hoření, vývin plynu/ b) znalost účinků hasebních látek - pro správné stanovení taktiky hašení /teplota, prašnost, otřesy, dosažitelnost přístroje/ c) znalost prostoru, kde bude přístroj použit - uzavřené místnosti, volné prostranství, možnost vzniku škody při hašení Přenosné hasicí přístroje - podle náplně rozdělujeme: a) vodní b) pěnové c) CO2 d) práškové e) halonové
Vodní: Vodní hasicí přístroje obsahují směs vody s potaší (K2CO3), aby byla zajištěna mrazuvzdornost. Vodní hasicí přístroj
dokáže dostříknout asi 8 m, doba účinnosti je krátká, asi 1 minuta.
Práškový: Práškové hasicí přístroje jsou:
CO2(sněhový): Sněhové hasicí přístroje obsahují zkapalněný CO2, který se při použití mění na sněhové vločky. Hasí se sním např. elektrické zařízení pod napětím a potraviny. Pěnové: Přístroje jsou naplněny speciálním pěnidlem s chladícím účinkem nebo pěnidlem, které je mrazuvzdorné. Pěnové hasicí přístroje jsou vhodné zejména pro hašení požárů tříd A a B, zejména hořlavých látek (benzín atd.), pěnové i vodní pro hašení ve skladech, ve školních budovách a jiných objektech. Nevýhodou těchto hasicích přístrojů je, že s nimi nelze hasit zařízení pod elektrickým napětím. Pěnové hasící přístroje nejsou mrazuvzdorné. HasivaVoda: Při hašení vodou se využívají její chladivé účinky. Druhotný efekt je dusivý, kdy vznikající vodní pára inertizuje okolí (zamezuje přístupu atmosférického kyslíku). Jako hasivo je voda vhodná pro hašení požárů třídy "A" (dřevo, papír jiné pevné organické látky). Voda není vhodná pro hašení:
V hasicích přístrojích nebývá jako hasivo použita čistá voda - používají se přísady pro dosažení mrazuvzdornosti hasicího přístroje (např. potaš - K2CO3) popř. inhibitory na omezení korozních účinků vody na nádobu hasicího přístroje. Prášek: Nelze ho použít k hašení:
Prášek BC Hasicí prášek na bázi hydrogenuhličitanu sodného nebo draselného (NaHCO3, KHCO3).
Prášek ABC Prášek na bázi fosforečnanů amonných a síranu amonného ((NH4)H2PO4, (NH4)2HPO4, (NH4)2SO4 ). Principem hašení požárů pomocí prášků ABC je fyzikálně-chemický účinek. Tento prášek vytváří na žhnoucích plochách glazuru, zabraňuje přístupu vzduchu a při jeho rozkladu vzniká amoniak, který působí antikatalyticky. Protože je vhodný na téměř všechny druhy požárů, označuje se jako prášek univerzální. Dobře hasí:
Nelze ho použít k hašení:
CO2: CO2 snižuje obsah atmosférického kyslíku v okolí požáru. Chladicí účinek sněhu CO2 je zanedbatelný vzhledem k nízkému sublimačnímu teplu. Větší význam má sníh proto, že sublimací uvolňovaný plyn doplňuje inertní atmosféru v místě požáru. Dobře hasí elektrická zařízení pod proudem, hořlavé kapaliny, barvy, laky, oleje, tuky, vosky, potraviny a léky. Hasí také hořící plynné látky (methan, propan-butan, svítiplyn, zemní plyn, vodík, acetylen). Nelze ho použít k hašení:
Nesmí se používat např. k hašení:
Nedoporučuje se ani používat pro hašení:
Při hašení v uzavřených místnostech je nutno mít na zřeteli, že hrozí nebezpečí vysoké koncentrace CO2. Při hašení se
přístroj musí držet za rukojeť, v žádném případě se nesmí držet za hadici nebo proudnici, protože hrozí nebezpečí těžkých omrzlin.
|