Sekce
Historie
Hasičská výbava - hasičská přilba
Se vznikem městských celků ve 12. a 13. století docházelo již k organizovanému hašení požárů a tehdejší hasiči měli k ochraně svých hlav zpravidla pouze kápě ze silného povoskovaného plátna. Přibližně od poloviny 18. století také vysoké filcové klobouky. Koncem 18. století započala v Evropě výroba prvních celokovových hasičských přileb s hřebenem. K výrobě přileb byla využívaná především kůže a mosaz. Mosaz byla dobře tvarovatelným materiálem, měla atraktivní vzhled a nepodléhala korozi jako železo. Proti tomu kožené přilby byly lehčí, výrobně levnější a kupodivu stejně odolné proti padajícím předmětům, což zajišťoval jejich tvar a typické mosazné hřebeny, které zachycovaly a zmírňovaly první úder. Na našem území se v 18. a v 1. polovině 19. století také hojně využívala hasiči vyřazená armádní výstroj i výzbroj: přilby, uniformy, ženijní tesáky a sekery. Hasičské přilby nesloužily pouze jako ochrana hlavy, ale byly také až do roku 1926 označením (velitelské) funkce hasiče. Přidáváním podložek pod hřeben přileb, křížovích na bocích přileb, popřípadě podbradníků z mosazi a alpaky byly vyráběny přilby určené pro náčelníky a velitele hasičských jednotek. Často se postříbřená alpaka kombinovala s vyleštěnou mosazí. Zvláště atraktivní jsou přilby vyšších funkcionářů a movitých členů hasičských sborů. Tyto hasičské přilby byly doplňovány na bocích a hřebenech ozdobnými ratolestmi. Éra těchto nádherných hasičských přileb skončila s příchodem 2. světové války, během níž se přešlo na normalizované a jednotné kovové hasičské přilby. Určování stáří přileb z 19. a 1.poloviny 20. století je velmi obtížné, neboť jediným záchytným bodem je přilbový odznak, který se však časem měnil podle stejnokrojového předpisu. Hasičská přilba je tak většinou starší než samotný odznak. Nabídka z katalogu Karnet a Kyselý 1938a) Hasičské přilbice českého tvaruPodle ustanovení výboru Zemské hasičské jednoty království Českého ze dne 15. dubna 1894 schválené.
b) Hasičské přilbice tvarů cizozemských
V hasičských sborech po vzniku ČSR se také využívaly vyřazené německé armádní přilby, zejména upravená přilba vzor 20 a francouzská přilba vzor 15. Během 2. světové války se u nás také používaly německé přilby pro protileteckou obranu – Luftschutz. Poslední kovovou vojenskou přilbou používanou našimi hasiči byla přilba sovětského typu vzor 50.
přilba PZ 2 přilba PZ 3 přilba PZ 4 přilba PZ 11 přilba PZ 12 přilba - ochranný oděv OL2 přilba
V současné době jsou jedny z nejpoužívanějších hasičských zásahových přileb typy Galet. Nejnovější přilba Gallet F1 SF s zátylníkem je formována z nového materiálu - kopolyamidu. Tento materiál se vyznačuje vysokou tvarovou stálostí při vysokých teplotách, houževnatostí a tvrdostí. Vnitřní část přilby byla vylepšena novými tlumícími materiály, které jsou také komfortnější pro uživatele. Přilba vychází v nové koncepci MSA Gallet použité již u typu F1E. Také F1SF má vylepšený systém upnutí masky, tzv. "kitfix", kdy lze posunovat uchycení pro masku v rozsahu 1 cm a tak regulovat tlak masky na obličej. Nově je na každé přilbě integrován držák pro svítilnu, který je na levé i pravé straně přilby. Mezi skořepinou přilby a tlumící vrstvou je zvětšený prostor který zajištuje lepší proudění vzduchu a odvětrávání přilby. Tím se také zlepšila slyšitelnost v přilbě. Anatomicky tvarovaný obličejový štít je potažen jednostranně průhlednou vrstvou pozlacení (9% prostupnost světla), která účinně zvyšuje tepelnou bariéru. Blíže k obličeji jsou v přilbě integrovány zasouvací ochranné brýle z čirého plastu. Brýle se ovládají páčkou na straně přilby. |