Sekce
Historie

Hasičská výbava - hasičská přilba

 

Hasičská přilba

Se vznikem městských celků ve 12. a 13. století docházelo již k organizovanému hašení požárů a tehdejší hasiči měli k ochraně svých hlav zpravidla pouze kápě ze silného povoskovaného plátna.

Přibližně od poloviny 18. století také vysoké filcové klobouky. Koncem 18. století započala v Evropě výroba prvních celokovových hasičských přileb s hřebenem. K výrobě přileb byla využívaná především kůže a mosaz. Mosaz byla dobře tvarovatelným materiálem, měla atraktivní vzhled a nepodléhala korozi jako železo. Proti tomu kožené přilby byly lehčí, výrobně levnější a kupodivu stejně odolné proti padajícím předmětům, což zajišťoval jejich tvar a typické mosazné hřebeny, které zachycovaly a zmírňovaly první úder.

Velitelská přilba

Na našem území se v 18. a v 1. polovině 19. století také hojně využívala hasiči vyřazená armádní výstroj i výzbroj: přilby, uniformy, ženijní tesáky a sekery. Hasičské přilby nesloužily pouze jako ochrana hlavy, ale byly také až do roku 1926 označením (velitelské) funkce hasiče. Přidáváním podložek pod hřeben přileb, křížovích na bocích přileb, popřípadě podbradníků z mosazi a alpaky byly vyráběny přilby určené pro náčelníky a velitele hasičských jednotek.

Často se postříbřená alpaka kombinovala s vyleštěnou mosazí. Zvláště atraktivní jsou přilby vyšších funkcionářů a movitých členů hasičských sborů. Tyto hasičské přilby byly doplňovány na bocích a hřebenech ozdobnými ratolestmi.

Přilba s ratoletsmi Velitelská přilba
Přilba s ratoletsmi Velitelská přilba

Éra těchto nádherných hasičských přileb skončila s příchodem 2. světové války, během níž se přešlo na normalizované a jednotné kovové hasičské přilby. Určování stáří přileb z 19. a 1.poloviny 20. století je velmi obtížné, neboť jediným záchytným bodem je přilbový odznak, který se však časem měnil podle stejnokrojového předpisu. Hasičská přilba je tak většinou starší než samotný odznak.

Nabídka z katalogu Karnet a Kyselý 1938

a) Hasičské přilbice českého tvaru

Podle ustanovení výboru Zemské hasičské jednoty království Českého ze dne 15. dubna 1894 schválené.

Hasičská přilba pro mužstvo od roku 1894 Přilbice pro mužstvo z nejlepší jádrové kůže, černě lakovaná, s plechovými štítky, mosaznou obrubou, s černým hřebenem s mosaznou obrubou a podbradkem uvnitř. (K 7.10)
Hasičská přilba pro členaře od roku 1894 Přilbice pro členaře z nejlepší jádrové kůže, černě lakovaná, s plechovými štítky, s mosaznou obrubou, s mosazným hřebenem a podbradníkem uvnitř. (K 7.55)
Hasičská přilba pro četaře od roku 1894 Přilbice pro četaře z nejlepší jádrové kůže, černě lakovaná, s plechovými štítky, mosaznou obrubou, s mosazným hřebenem s mosaznou podložkou a podbradkem uvnitř. (K 9.35)
Hasičská přilba pro náčelníka oddělení od roku 1894 Přilbice pro náčelníka oddělení z nejlepší jádrové kůže, černě lakovaná, s plechovými štítky, mosaznou obrubou, s mosazným hřebenem a mosaznou křížovou podložkou, s podbradkem se lvími hlavami. (K 10.60)
Hasičská přilba pro náměstka velitele od roku 1894 Přilbice pro náměstka velitele z nového stříbra, jemně leštěná, s úzkým hřebenem, pozlaceným tlačeným vrchním a koženým vnitřním podbradkem a jemnou hedvábnou podšívkou. (K 19.25)
Hasičská přilba pro velitele neb starostu od roku 1894 Přilbice pro velitele neb starostu z nového stříbra, jemně leštěná, s úzkým hřebenem s podložkou, s pozlaceným tlačeným vrchním a koženým vnitřním podbradkem a jemnou hedvábnou podšívkou. (K 23)

b) Hasičské přilbice tvarů cizozemských

Hasičská přilba pro mužstvo Přilbice pro mužstvo z nejlepší jádrové kůže, černě lakovaná, s koženými stínidly, koženou tlačenou čelní proužkou, s obrubou předního stínidla, černým hřebenem, s podbradkem uvnitř. (K 7.50) S mosazným hřebenem K 7.90.
Hasičská přilba pro členaře Přilbice pro členaře z nejlepší jádrové kůže, černě lakovaná, s koženými stínidly, koženou tlačenou čelní proužkou, s obrubou předního stínidla, s podbradkem se lvími hlavami s mosazným hřebenem. (K 8.70) Z nového stříbra kov. K 9.10.
Hasičská přilba pro četaře Přilbice pro četaře z nejlepší jádrové kůže, černě lakovaná, s koženými stínidly, koženou tlačenou čelní proužkou, s obrubou předního stínidla, s mosazným hřebenem, mosaznou podložkou a podbradkem se lvími hlavami. (K 10.80) Z nového stříbra kov. K 12.
Hasičská přilba pro náčelníka oddělení Přilbice pro náčelníka oddělení z nejlepší jádrové kůže, černě lakovaná, s koženými stínidly, s koženou tlačenou čelní proužkou, obrubou předního stínidla, mosazným hřebenem, mosaznou křížovou podložkou s podbradkem se lvími hlavami. (K 11.80) Z nového stříbra kov. K 12.80.
Hasičská přilba pro náměstka velitele Přilbice pro náměstka velitele z nejlepší jádrové kůže, černě lakovaná, s obrubou stínidel, mosazným hřebenem, mosaznou křížovou podložkou, s pozlaceným tlačeným vrchním a koženým vnitřním podbradkem. (K 15.20) Z nového stříbra kov. K 16.20.
Hasičská přilba pro velitele neb starostu Přilbice pro velitele neb starostu z nejlepší jádrové kůže, černě lakovaná, s mosazným hřebenem, mosaznou podložkou, s obrubou stínidel, pozlaceným vrchním tlačeným a koženým vnitřním podbradkem s bohatě zlacenou okeasou a jemnou hedvábnou podšívkou. (K 22) Z nového stříbra kov. K 24.
Přilba francouzská

V hasičských sborech po vzniku ČSR se také využívaly vyřazené německé armádní přilby, zejména upravená přilba vzor 20 a francouzská přilba vzor 15.

Během 2. světové války se u nás také používaly Přilba vzor 50 německé přilby pro protileteckou obranu – Luftschutz. Poslední kovovou vojenskou přilbou používanou našimi hasiči byla přilba sovětského typu vzor 50.

 

Přilby ČSPO /svazu požární ochrany ČSSR/

přilba PZ 1 pz1a

přilba PZ 2 pz2 přilba PZ 3 pz3

přilba PZ 4 pz4

přilba PZ 11 pz11 přilba PZ 12 pz12

přilba - ochranný oděv OL2 pz1ol

přilba pz1

 

Přilba Galet

V současné době jsou jedny z nejpoužívanějších hasičských zásahových přileb typy Galet. Nejnovější přilba Gallet F1 SF s zátylníkem je formována z nového materiálu - kopolyamidu. Tento materiál se vyznačuje vysokou tvarovou stálostí při vysokých teplotách, houževnatostí a tvrdostí. Vnitřní část přilby byla vylepšena novými tlumícími materiály, které jsou také komfortnější pro uživatele.

Přilba vychází v nové koncepci MSA Gallet použité již u typu F1E. Také F1SF má vylepšený systém upnutí masky, tzv. "kitfix", kdy lze posunovat uchycení pro masku v rozsahu 1 cm a tak regulovat tlak masky na obličej. Nově je na každé přilbě integrován držák pro svítilnu, který je na levé i pravé straně přilby. Mezi skořepinou přilby a tlumící vrstvou je zvětšený prostor který zajištuje lepší proudění vzduchu a odvětrávání přilby. Tím se také zlepšila slyšitelnost v přilbě. Anatomicky tvarovaný obličejový štít je potažen jednostranně průhlednou vrstvou pozlacení (9% prostupnost světla), která účinně zvyšuje tepelnou bariéru. Blíže k obličeji jsou v přilbě integrovány zasouvací ochranné brýle z čirého plastu. Brýle se ovládají páčkou na straně přilby.

Přilba Galet Přilba Galet